0

The local donut shop sells donut holes in boxes of 20, 45, and 60. You have $10 of spending money that must last until Friday.

How many boxes of each size should you but to make sure that everyone has enough to eat, while at the same time minimizing the cost?

Known data: One box of 20 donut holes cost $1.99 tax included.
One box of 45 donut holes cost $3.29 tax included.
One box of 60 donut holes cost $3.69 tax included.

There are 33 students On average, five students are absent from any class meeting.

On average, each student eats three donut holes.

Sorry, you do not have permission to read comments.