A man bought 2 pounds of coffee and 1 pound of butter for a total of $18.75. A month later, the prices had not change (this makes it a fictitious problem), and he bought 3 pounds of coffee and 2 pounds of butter for $29.50. Find the price per pound of both the coffee and the butter.
Sorry, you do not have permission to read comments.