0

Solve, using two equations in two variables. If you buy six pens and one mechanical pencil, you’ll get only $1 change from your $10 bill. But if you buy four pens and two mechanical pencils, you’ll get $2 change. How much does each pen and each pencil cost?

Sorry, you do not have permission to read comments.