0

The modern grocery has cashews that sell for $3.50 a pound and peanuts that sell for $2.00 a pound. How much of each must Alberts, the grocer, mix to get 60 pounds of mixture that he can sell for $3.00 per pound? Express the problem as a system of linear equations and solve using the method of your choice to find the solution.

Sorry, you do not have permission to read comments.