0

A retailer spent $48 to purchase a number of mugs. Two of them were broken in the store, but by selling each of the remaining mugs for $3 above the original cost per mug, she made a total profit of $22.

If the price for n mugs is $48, how can I express the cost per mug?

The number of mugs that are available for sale?

Rewrite the equation from above in the standard form of a quadratic equation?

Sorry, you do not have permission to read comments.