250 viewsMath :: BasicMath :: Pre Algebra
0

A group of students bought 10 barbecues and 12 soft drinks at a price of $360. Another group bought 5 barbecues and 6 soft drinks at a price of $120. What is the price of a single barbecue and soft drink?

Sorry, you do not have permission to read comments.