410 viewsMath :: BasicMath :: Pre Algebra
0

A machine in a pottery factory takes three minutes to form a bowl and one minute to form a plate.

The material for a bowl cost 25 cents and material for a plate costs 20 cents.

If the machine runs for 8 hours (480 minutes) and exactly 44 dollars is available to spend on materials, how many bowls and plates can be produced?

Sorry, you do not have permission to read comments.