270 viewsMath :: BasicMath :: Pre Algebra
0

Nine cartons of juice cost the same as 5 fruit cups. Also, one fruit cup costs $.50 more than one bowl of soup, while one bowl of soup costs $.50 more than one carton of juice. What would be the cost of each item: a carton of juice, a fruit cup, and a bowl of soup?

Sorry, you do not have permission to read comments.